Seznámení s touto překrásnou užovkou

Napsal Plazi.bloger.cz (») ve středu 4. 8. 2010 v kategorii Elaphe guttata ( Užovka červená ), přečteno: 3329×
145-uzovka1.jpg

Charakteristika

Štíhlý dlouhý had na průřezu těla poněkud hranatý, s podélnou malou hlavou takřka nerozlišitelnou v oblasti krku, s velkýma očima s kulatými zornicemi a duhovkou, která ctí podkladovou barvu jedince, a s cihlově oranžovým vidlicovitým jazykem. Zbarvení těla silně kolísá podle poddruhu, nominotypická forma (východní) střídá různé odstíny červené barvy od slabě hnědočervené, rezavé, cihlové, až po sytě zářivou oranžovočervenou, barva podkladu může být načervenalá, nebo šedavá, někdy červené tóny zcela chybí.

Pro západní formu jsou typické tmavě šedé, hnědé nebo olivově hnědé skvrny na šedavém podkladu ( v severní části areálu mají hadi skvrny početnější a tak úzké, že spíše připomínají příčné pásky ) . Oba druhy jsou si velmi podobné v základní kresbě, včetně čtyř tmavých podélných pruhů na bocích. Záda a boky má posety pravidelnými skvrnami zpravidla černě ohraničenými. Hlavu a krk zdobí zdobí kresba ve tvaru kopí s hrotem směřujícím k čenichu ( první skvrna je rozdělena do dvou větví, které se střídají mezi očima a navazují kresbu ve tvaru kopí ). Břišní strana těla je bělavá s namodralým šachovnicovým vzorem, který v ocasní partii přechází v pruhy. U velmi starých jedinců se obvykle kresba na hlavě slévá.

Spíše soumračný had, na jaře s denní aktivitou. Povahově milý, klidný, přátelský had. V lidské péči vytváří celou řadu barevných variant ( mutací ).

Velikost a hmotnost

Větší východní poddruh dosahuje délky 76-122 cm, rekordně až 189,9 cm, kdežto menší západní poddruh se spokojí s celkovou délkou 61-91 cm, rekordně dorůstá až 153 cm.

Potrava

Masožravec živící se převážně hlodavci a jejich mláďaty ( podle velikosti hada ). Svou kořist dusí v závitech těla.

Rozšíření

Oba podruhy se táhnou přes celé jihovýchodní území USA, dělíc je takřka souměrně na východní a západní část. Východní poddruh je rozšířen ostrůvkovitě. Severní populace se nachází v Jižním New Jersey, střední části poloostrova Delmarva, v jižním Marylandu a Virginii. Centrum rozšíření se táhne od východní severní Karolíny po jižní Floridu a Keys.

Západní rozšíření zahrnuje území od Mississippi po jižní Louisianu, s rozsáhlou ostrůvkovitou kolonií v Kentucky a malou lokalitou v západním Maryandu.Zřejmě chybí na rozsáhlém území v jižní Virginii a na severu Severní Karolíny. Uměle byla vysazena na Vlekém kajmanském ostrovu na jihu Kuby. Západní poddruh obývá jihozápadní Illionois až po jihovýchodní Colorado a východ Nového Mexika a pokračuje na jih přes Texas a severní Mexiko po San Luís Potosí a severní Veracruz. V západním Coloradu a ve východním Utahu žije na nesouvislém areálu. Ojedinělý jedinci byli zaznamenáni v nejseverovýchodnějším cípu Utahu. Oba poddruhy se vzájemně střetávají a prolínají v nejjižnějších partiích Arkansasu, na severozápadu Louisiany a ve východním Texasu.

Biotop a klima

Ačkoliv výborně šplhá, dává přednost životu na zemi. Je běžnější, než se zdá, neboť žije poměrně skrytě- mnoho času tráví pod zemí, kde odpočívá, nebo prolézá hlodavčí nory a jiné podzemní tunely, slídíc po kořisti. Na jaře přechází na denní režim. Východní formu můžeme v suchých polopouštních a pouštních ( aridních ) oblastech často objevit podél různých vodních toků nebo poblíž pramenů. Typický biotop představují světlé prusluněné lesy, převážně borovicové, ale nevyhýbá se ani skalním úbočím, křovinatým krajinám, okrajům polí, ovocným sadům, skládkám,zkrátka všude, kde roste nějaká vegetace. P.g.emoryi se raději zdržuje v kaňonech, jeskyních, sklaních rozsedlinách a úbočích než v otevřené krajině, např. pláních a prériích. Jejímu přírodnímu prostředí dominuje vlhké subtropické klima se srážkami rovnoměrně rozloženými v průběhu celého roku. Jistá forma zimního spánku ji provází po celém území, liší se poze trváním a teplotními rozdíly.

Sociální struktura

Samotář, v teráriu si skupina nevadí.

Období páření

Na jaře se po přezimování po prvním svlékání hadi páří. Kaldení vajec spadá do období od května do července.

Počet vajec ve snůšce

3 až 32 dohromady slepených podélně oválných kožovitých vajec.

Velikost a hmotnost vajec

3-5 cm, 5-15 g

Doba inkubace

V závislosti na teplotě ( 25-32 °C ) 55-86 dnů.

Délka a hmotnost při vylíhnutí

20-30 cm ( z toho délka těla 17-26,5 cm, délka ocasu 3-5,7 cm ) 4-10 g

Průměrný věk

12-15 let, rekordně 21 let

Statut, ochrana

V přírodě běžná oficiální ochrana, při chovu není potřeba registrace.





Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Karel z IP 46.135.13.*** | 25.8.2024 12:44
Vcera uhynul muj samec kterého jsem dostal ke 13tym narozeninám je mě 36let,samec se dožil 23let.Nijak zvláštní péče,zřejmě dobré geny a žádné preslechteni.
ivan z IP 85.71.249.*** | 29.3.2012 09:36
No to je krásný věk...smile super...
Miroslav Urban z IP 88.146.225.*** | 23.7.2011 17:51
Moje užovka (samička) se dožila rekordních 23 let (dostal jsem ji darem k narozeninám 26.5.1988 a uhynula 8.6.2011). Čest její památce!
Plazi.bloger.cz z IP 85.160.30.*** | 25.7.2011 13:39
Tak to tedy opravdu čest její památce! Dožila se krásného věku.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a dvě